O NÁS
Historie oddílu
Dobrušská badmintonová historie se píše již více než třicet let. Nový oddíl byl založen na podnět tehdy velmi populární akce „Buď fit!“. Výboru TJ Sokol byl zaslán dopis z ustavující schůze oddílu 26. 11. 1972. Zakládajícími členy byli Josef Nič, Miroslav Šenkýř , Karel Tomek a Josef Frýda. První členové si výzbroj zajistili vlastními prostředky – míčky, běžně prodávané ve sportovních potřebách, si vlastnoručně upravovali. První tréninky probíhaly v tělocvičně základní školy Františka Kupky, kde před každým tréninkem místo rozcvičky hráči rozměřovali a křídou kreslili hřiště. Během prvního roku se počet členů oddílu rozrostl na dvacet a jejich domovem se stala dobrušská sokolovna a posléze i hala SPŠE, kde družstvo dospělých hrálo zápasy krajského přeboru.
Dobrá práce se žáky a dorostenci přinesla své ovoce – družstvo dorostu ve složení K. Čtvrtečka, M. Škop, P. a J. Švábovi. E. Hrubá a I. Švorcová se v sezonách 75 – 76 a 76 – 77 probojovalo dvakrát do finále přeboru ČSR.
Vůbec největšího úspěchu v 70. letech dosáhlo družstvo dospělých K. Čtvrtečka, M. Škop, P. Šváb, J. Šváb a M. Rešková, které získalo roce 1979 titul přeborníka východočeského kraje. Zároveň se objevili další talentovaní hráči – T. Mračno, P. Flégl a I. Roubalová. Ti pak spolu s veterány K. Tomkem a J. Frýdou a kapitánem družstva J. Švábem obsadili v krajském přeboru v roce 1983 druhé místo. Ve druhé polovině 80. let však oddíl postihla krize, odchody hráčů na studia a do jiných oddílů.
Přelom 80. a 90. let znamená v existenci dobrušského badmintonu zásadní změnu. Po zániku jednotné tělovýchovy a rozštěpení sportovního hnutí vstupuje oddíl do místního Sokola a stává se členem České obce sokolské. Vedení se začalo věnovat především mládeži a tento krok se ukázal jako klíčový pro jeho další existenci. Nové družstvo dorostu ve složení K. Tomek ml., M. Frýda, M. Skočdopole, L. Havránková a P. Tomková vítězilo v kraji a postupovalo pod vedením K. Tomka st. do přeborů ČR. V jeho šlépějích kráčelo úspěšně i žákovské družstvo V. Drašnar, J. Skočdopole, T. Vrátný, J. Frýdová a hostující L. Hradecká, které pod vedením J. Frýdy získalo stříbrné a bronzové medaile na přeboru ČR žáků a později i dorostu, když vrcholem byl dvojnásobný zisk titulu Mistr České republiky dorosteneckých družstev v letech 1998 a 1999, na němž se podíleli především V. Drašnar, bratři Skočdopolovi a J. Frýdová. Vedle těchto úspěchů v družstvech si mladí hráči odnesli bezpočet triumfů v individuálních soutěžích v rámci Grand Prix a zlatých, stříbrných a bronzových medailí z Mistrovství České republiky i přeborů ČOS.
V roce 1997, kdy oddíl oslavoval pětadvacáté výročí své existence, dorostenecké družstvo ve složení Jiří a Miroslav Skočdopolovi, Václav Drašnar, Jolana Frýdová, Petra Tomková a s nimi zkušení Petr Šváb a Tomáš Mračno vybojovalo postup do II. ligy dospělých.
Síla mladých hráčů se projevila i v tom, že toto bezkonkurenčně nejmladší družstvo po přestupu některých hráčů z Montasu Hradec Králové ( M.Herout, R. Neděla, P. Křížková, Z. Kocourková) v roce 2000 II. ligu vyhrálo a postoupilo do nejvyšší soutěže. Hned první rok se podařilo vybojovat prvoligové bronzové medaile. Od té doby družstvo tento úspěch ještě dvakrát zopakovalo. „B“ družstvo se pak stalo pravidelným účastníkem II. ligy.
Někteří mladí hráči odešli studovat na vysoké školy – Jiří Skočdopole a René Neděla získali i tituly akademickým mistrů republiky, Jolana Frýdová v témže roce vybojovala na AMČR tři bronzové medaile, ke kterým přidala v roce 2001 s René Nedělou další čtyři stříbrné.
V sezóně 2000 – 2001 je v Dobrušce zřízeno na základě rozhodnutí MŠMT a České obce sokolské jedno ze čtyř republikových Sportovních center mládeže. S ním přicházejí do oddílu noví mladí talentovaní hráči z východních Čech – bratři Šťovíkové, bratři Kopřivové, Bureš a další. Spolu s nimi výkonnostně rostou Michal a Matěj Švábovi či bratři Koblásovi a Šárka Škrabalová.
Vedle sportovních výsledků si dobrušští badmintonisté cení především úspěšné organizace turnajů O přeborníka města Dobrušky , který má více než třicetiletou tradici a kde se několikanásobným vítězem stal pravděpodobně nejúspěšnější hráč historie českého badmintonu, Michal Malý.
V posledních letech se pak oddíl stává pravidelným pořadatelem celorepublikových soutěží mládeže.
Mezi největší organizátorské a sportovní úspěchy řadí dobrušští badmintonisté pořadatelství Mistrovství České republiky dospělých v letech 2000, 2001 a 2002, která proběhla v Rychnově nad Kněžnou. Rok 2002 je spojen také s největším individuálním triumfem dobrušského badmintonu, když dvojice Jiří Skočdopole – René Neděla získala mistrovský titul (v roce 2003 přidala v Brně stříbro) a René Neděla s Ivanou Vilímkovou bronz v mixu. Další medaile pak přidali dobrušští Martin Herout či Ivana Vilímková se spoluhráči jiných oddílů. Vrcholem organizační činnosti bylo 32. Mezinárodní mistrovství ČR roku 2003, jež oddíl uspořádal v Hradci Králové za účasti evropských i zámořských hráčů – např. z Japonska a Kanady jako součást kvalifikace na olympijské hry 2004.
Dobrušští badmintonisté Neděla a Jiří Skočdopole se stali členy české reprezentace, vybojovali mimo jiné i třetí místo na mistrovství Evropy „B“ – Helvetia Cupu v roce 2003. V témže roce J. Skočdopole ještě reprezentoval na mistrovství světa družstev v Holandsku. Individuální úspěchy pak získávají na mezinárodních turnajích Evropské badmintonové unie. Stále více se začal prosazovat Tomáš Kopřiva, který se stal členem juniorské reprezentace ČR. Na MČR dospělých v roce 2005 získal stříbrnou medaili v mixu spolu s Janošovou z Kopřivnice.
Družstvo dorostu vybojovalo na MČR stříbrné medaile stejně tak jako družstvo žáků, jehož hráčem byl i nadějný Matěj Šváb, který obsadil i stříbrnou pozici ve čtyřhře na MČR 2005 mladších žáků.
Oddíl má i zastoupení ve vrcholových badmintonových orgánech – Karel Tomek je předsedou komise badmintonu při ČOS, Josef Frýda členem výkonného výboru Českého badmintonového svazu a předsedou Východočeského badmintonového svazu, Pavel Maňásek byl trenérem juniorské české reprezentace. Funkci předsedy oddílu vykonává jeho odchovanec – bratr Petr Šváb.
Za dobu existence oddílu získali členové řadu týmových úspěchů v rámci sokolského badmintonu – stali se mnohonásobnými přeborníky ČOS v kategoriích žáků, dorostu i dospělých, přivezli řadu vítězství z celostátních turnajů Českého badmintonového svazu jednotlivců všech věkových kategorií včetně medailových umístění na mistrovství republiky. Lze si jen přát, aby i v budoucnu tento krásný dynamický a gentlemanský sport našel další příznivce.
Fotogalerie
Ke stažení
- Vzor cestovního příkazu – TJ Sokol Dobruška
soubor XLS (Microsoft Excel) - Pravidla badmintonu
soubor PDF (Acrobat Reader) - Termínový kalendář 2. polovina 2023
soubor XLS (Microsoft Excel) - Termínový kalendář 1. polovina 2024
soubor XLS (Microsoft Excel) - Rozpis soutěží mládeže – jednotlivci 2023
soubor PDF (Acrobat Reader) - Rozpis soutěží dospělých – jednotlivci 2023 – 2024
soubor PDF (Acrobat Reader) - Rozpis soutěží dospělých – družstva 2023 – 2024
soubor PDF (Acrobat Reader)
Partneři
Tyršův dům – Újezd 450
180 01 Praha 1
Česká republika
tel.: +420 257 007 111
fax: +420 257 320 580
e-mail: redakce@sokol-cos.cz
www.sokol.eu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6-Strahov
Česká republika
tel.: +420 220 513 351
e-mail: badminton@cstv.cz
www.czechbadminton.cz
POJĎ HRÁT
BADMINTON
Kontakt a rezervace
Kontakt a rezervace